Ukrajnából külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
A második világháború borzalmaiból született nemzetközi emberi jogi rendszer a vallásszabadságot szentnek és sérthetetlennek tartja.
„Az elkövetkező hetekben az ukrán parlament (Verhovna Rada) valószínűleg olyan törvényt fogad el, amely betiltaná az ukrán ortodox egyházat. Ez a jogszabály nem csak az ukránok millióitól tagadná meg a vallásszabadságot, hanem aláásná Ukrajna orosz agresszióval szembeni védelmének egyik alappillérét is – a törvények jó oldalát.
Az ukrán kormánynak újra kell gondolnia ezt a veszélyes jogszabályt, és az Ukrajna szuverenitását megfelelően támogató kormányoknak biztosítaniuk kell, hogy az ukrán nép emberi jogai ne váljanak ennek a háborúnak újabb áldozatává.
A második világháború borzalmaiból született nemzetközi emberi jogi rendszer a vallásszabadságot szentnek és sérthetetlennek tartja. Ezt az alapvető vallásszabadságot többek között az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata (18. cikk), a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya (18. cikk) és az Emberi Jogok Európai Egyezménye (9. cikk) garantálja. Ez áll az emberi személy integritását, a gondolkodáshoz és a hithez való jogot védő rendszer középpontjában. Amint azt a történelem túlságosan is világossá tette, ha a vallásszabadsághoz való jog csorbul, akkor minden más emberi jog veszélybe kerül.
Elegendő számú parlamenti képviselő jelezte, hogy támogatja a január óta a Rada napirendjén lévő jogszabály megszavazását. Több mint 250 képviselő írta alá a jogszabályt; az elfogadáshoz mindössze 226 szavazatra van szükség. A törvényjavaslat formai szempontból a vallásszabadságot garantáló hatályos ukrán jogszabályokat módosítja majd azzal, hogy kimondja: »Nem megengedett az olyan vallási szervezetek tevékenysége, amelyek olyan vallási szervezet befolyási központjaihoz kapcsolódnak, amelynek irányító központja Ukrajnán kívül, olyan államban található, amely fegyveres agressziót folytat Ukrajna ellen«.
Ez azt jelenti, hogy a törvény megtiltja az ukrán ortodox egyház (UOC) működését, az ukrán ortodoxia egyik ágának, amelyet az ukrán nép legalább 16 százaléka követ. Történelmileg és kánoni legitimitás szempontjából az UOC az orosz ortodox egyház moszkvai patriarchátusának van alárendelve. 2018-ban az ukrán kormány egy új ukrán ortodox egyház (OCU) létrehozására törekedett, amely Moszkva helyett Konstantinápolyhoz kötődik. 2019 januárjában a konstantinápolyi ökumenikus pátriárka jóváhagyta ezt az új ágat, amely továbbra is az ukrán kormány által preferált egyház marad. Vallástörténeti és hagyományőrző okokból azonban a hétköznapi hívők milliói hűek maradtak az UOC-hoz.”
Nyitókép: Jim WATSON / AFP